Dunja je dobro poznata u narodnoj medicini.
Plod dunje je jako bogat vitaminima i mineralima kao što su vitamin C, vitamini B1, B2, niacin, karoten, kalcjum, magnezijum, kalijum, bakar, natrijum, cink, gvožđe, hlor, mangan, sumpor.
Takođe sadrži ugljene hidrate, proteine i dijetalna vlakna.
Sjemenke dunje su bogate mastima, taninom, pektinom, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom.
Najljekovitiji dio dunje su sjemenke. Kada stoje u vodi oslobađaju sluz koja je odlična u borbi protiv kašlja, a takođe je odlična za rad crijeva i sprečava infektivne bolesti.
Pektin koji sadrži ova biljka odličan je za snižavanje pritiska i za zaštitu od radioaktivnih zračenja. Sok od dunje je prijeki lijek za kašalj dijareju i astmu a pečenu ili kuhanu dunju treba koristiti kod anemije, upala želuca i crijevne sluzokože.
Dunja još pomaže i kod obilnih menstruacija.
Čaj
Plod operite i isijecite na četri dijela. Očistite od sjemenki i tvrdog dijela oko njih. Isijecite na listiće i kuhajte u 1 litru vode 15 do 20 minuta. Kada se ohladi procijedite i pijte u gutljajima tokom cijelog dana.
Sirup za bronhitis
U 100 mlvode dodajte 5 izdrobljenih sjemenki dunje. Kada sjemenke oslobode sluz dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfje. Uzimati po jednu kašikicu 3 puta na dan prije jela.
Melem za opekotine
U 200 ml vode dodajte 10 g izdrobljenih sjemenki dunje. Kada se oslobodi sluz nanesite na bolno mjesto kao oblog ili direktno.
PAŽNJA !
Prije upotrebe dunje i bilo kojeg lijeka i savjeta iz ovog teksta posavjetujte se sa svojim ljekarom.